
Rodzice niemowlaczków zawsze z ogromną troską opiekują się swoimi Maluszkami. Dokładnie wszystko obserwują, kontrolują, sprawdzają. Zdarza się, że w pewnym momencie ogarnia ich niepokój, ponieważ myjąc główkę dziecka lub trzymając ją na dłoni odkrywają, że jest ona zdeformowana - z jednej strony spłaszczona. Jednak należy wówczas zachować zimną krew i nie stresować się. Spłaszczenie główki u niemowląt jest to zjawisko dość często spotykane, ponieważ dotykające aż 20% dzieci. Deformacja ta polega na asymetrycznym spłaszczeniu kości czaszki dziecka - głowa zamiast kształtu w pełni owalnego posiada kształt owalny spłaszczony z boku lub tyłu głowy.
Istnieją różne rodzaje deformacji kształtu głowy dziecka, takie jak plagiocefalia (skośnogłowie), brachycefalia (spłaszczenie tylnej ściany głowy), dolichocefalia (długogłowość) jak również różne przyczyny zniekształceń - takie na które nie mamy wpływu (prenatalne i okołoporodowe) oraz takie na które mamy wpływ - poporodowe.
Dlaczego dochodzi do deformacji kształtu głowy?
Przede wszystkim istnieje wiele czynników prenatalnych, które mają na to istotny wpływ. Są to między innymi: nieprawidłowe ułożenie dziecka, zbyt mała ilość wód płodowych, duża masa dziecka, ciąża mnoga, przedwczesny poród. Jednak do deformacji może również dojść dopiero po przyjściu na świat. Dziecko rodzi się z miękką i elastyczną czaszką. Dlaczego? Po pierwsze po to, aby głowa mogła spokojnie przejść przez kanał rodny a po drugie po to, aby umożliwić mózgowi intensywny rozwój. Z jednej strony umożliwia to wzrost mózgu, natomiast z drugiej stwarza ryzyko deformacji czaszki. Jeżeli dziecko spędza większość czasu z główką ułożoną w ten sam sposób (na tę samą stronę) lub ma problem z blokadą mięśniową, słabym napięciem mięśniowym, dochodzi do spłaszczenia kości czaszki.
Jak rozpoznać zniekształcenie główki naszego dziecka?
Zniekształcenia prenatalne i okołoporodowe są rozpoznane przez lekarza. Natomiast zniekształcenia poporodowe tworzą się kiedy dziecko jest już w domu i zazwyczaj to rodzice je zauważają podczas higieny Maluszka. Prawidłowa pielęgnacja dziecka wyrównuje kształt główki w większości przypadków. Należy skonsultować się ze specjalistą, aby dokładnie zdiagnozował przyczynę oraz poinstruował opiekunów odnośnie sposobów pielęgnacji mających na celu wyeliminowanie zniekształceń.
Jak można zapobiegać spłaszczeniu główki u noworodków i niemowląt?
Na zniekształcenia prenatalne nie mamy wpływu, jednak możemy starać się zapobiegać tym, które powstają po porodzie. Oto co możemy robić:
- należy starać się zmieniać jak najczęściej pozycję leżenia dziecka - raz na lewo, raz na prawo. Aby przyzwyczaić do tego Maluszka można układać mu interesujące zabawki raz z jednej strony a raz z drugiej. Rewelacyjnie sprawdzą się do tego książeczki materiałowe, kontrastowe zawieszane na szczebelkach łóżeczka, np. Książeczka do łóżeczka Króweczka Mom's Care, którą znajdziesz tutaj lub Książeczka do łóżeczka - tutaj.
Książeczka do łóżeczka Mom's Care
Dziecko podąża głową również za dźwiękiem i światłem, dlatego można układać mu w łóżeczku szumiącego przyjaciela takiego jak miś Moonie lub króliczek Moonie naprzemiennie raz z jednej a raz z drugiej strony.
Króliczek i miś Moonie - szumiące przytulanki z wbudowaną lampką nocną.
- należy często układać dziecko na brzuszku - do snu nocnego dziecko musi być ułożone na pleckach aby zapobiegać SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej) jednak jeżeli mamy dziecko na oku i kontrolujemy warto je usypiać na brzuszku. Ponadto warto zachęcać je do jak najczęstszej zabawy na brzuszku. Przynosi to wiele innych korzyści poza zapobieganiem zespołowi spłaszczonej główki.
- należy dziecku zapewnić swobodę ruchów - do snu Maluszki lubią być otulane, gdyż przypomina im to bezpieczne warunki w łonie mamy, jednak w trakcie czuwania warto pozwolić im na swobodny ruch.
- należy minimalizować czas spędzany przez dziecko w leżaczkach i fotelikach samochodowych - ograniczają swobodę ruchu i często wymuszają układanie głowy na jedną stronę.
- warto układać dziecko do snu na poduszce z wgłębieniem - na takiej poduszce głowa dziecka opiera się na miękkich jej boczkach, dzięki czemu minimalizowany jest jej nacisk na twarde podłoże. Taką funkcję spełniają na przykład poduszki marki Sleepee, które znajdziesz tutaj.
Poduszka z wgłębieniem Royal Baby marki Sleepee
Pamiętajcie jednak - gdy zauważycie, że Wasz Maluszek ma cechy zespołu spłaszczonej główki, to koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą, np. fizjoterapeutą. Bardzo ważne jest upewnienie się czy nie ma jakiejś przyczyny, która powoduje preferencję ułożeniową dziecka na konkretną stronę, typu krencz szyi, obniżone napięcie mięśniowe itd. Jeżeli występuje jakiś powód to dziecku będzie potrzebna rehabilitacja. Jeżeli jednak nie ma fizjologicznej przyczyny to fizjoterapeuta poinstruuje Was co należy robić aby kształt główki Maleństwa powrócił do pierwotnego.
Czy Wasze dzieciaczki mają lub miały problem z zespołem spłaszczonej głowy?